Výstava o Karlu IV. v domě U Zlatého Prstenu

V prosinci 2016 otevřeli v domě U Zlatého prstenu, pod patronací Muzea hlavního města Prahy, výstavu s názvem Praha Karla IV. – velkolepé staveniště Evropy.

Od jiných karlovských výstav se liší tím, že je trvalá a hlavně dál poroste, “Prsten” je palác obrovský a prostorný, všechno bude po etapách hotové za čtyři pět let. Co je tam zatím k vidění, je rozvinutý prolog v plenčičkách, ale podstatu všeho z něho jde pochopit: Karel IV. se tam představuje jako stavebník s grandiózním duchovním záběrem, budovatel Prahy jako centra křesťanského světa. Měl jsem tu čest byl spoluscenáristou expozice a podruhé spolupracovat s lidmi, kteří předloni vytvořili žďárské Muzeum nové generace (Broněk Stratil, Martin Hejl, Karel Poupě etc. etc.). Podruhé v životě jsem tedy byl u vzniku “zážitkové” expozice: sdělení se nebuduje z dochovaných exponátů, které předtím někdo shromáždil, ale autoři přemýšlejí o tom, co je současnou emoční a myšlenkovou podstatou věci. Tu potom na místě a jenom pro toto místo stvoří znovu, prostřednictvím filmů a animací, které si návštěvník (třeba prostřednictvím dotykových obrazovek) zčásti obsluhuje sám.

Cíl: vtáhnout návštěvníka do expozice mnohem víc, než bývá zvykem, učinit ho ne pasivním přijimatelem, ale tvůrčím účastníkem všeho.

Share Button