Věra Čáslavská: nejúspěšnější česká sportovkyně všech dob, žena, která na olympijských hrách v Tokiu a Mexiku získala jako sportovní gymnastka celkem sedm zlatých medailí.
Protože odmítla odvolat svůj podpis pod manifestem Dva tisíce slov, byla po roce 1969 vyloučena z veřejného života. Po listopadu 1989 byla poradkyní prezidenta Václava Havla a v letech 1990–1996 předsedkyní Československého, resp. Českého olympijského výboru. Po rodinné tragédii v roce 1993 se na dlouhou dobu stáhla do soukromí, na veřejnosti vystupuje až v posledních třech letech. Kniha Pavla Kosatíka Život na Olympu je autorizovaným životopisem, zachycujícím vůbec poprvé uceleně a plasticky celou dosavadní životní dráhu jedné z nejvýznamnějších českých žen nové doby.
Autor: Pavel Kosatík
Originální název: Věra Čáslavská – Život na Olympu
Žánr: Literatura naučná, biografie a memoáry
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2012
Počet stran: 296
Nakladatelství: Mladá fronta
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-204-4297-0
UKÁZKA Z KNIHY:
Svatba století
Do Mexika neletěla sama. To ani předtím nikdy nikam na žádné závody. Nyní s ní však letěl muž, který si ji vybral pro život, zeptal se jí, jestli chce jít s ním, a Věra souhlasila. Josef Odložil, jeden z nejúspěšnějších čs. atletů všech dob, držitel stříbrné medaile z letních olympijských her v Tokiu z běhu na 1500 metrů, úspěšný závodník a rekordman na několika tratích; jeho světový rekord z roku 1965 v běhu na 2000 metrů (5:01,2 minuty) platí ještě dnes.
Že existuje atlet toho jména, Věra samozřejmě věděla, zatančili si spolu třeba na festivalu mládeže v Helsinkách v roce 1962. Poprvé vážně, tak, že si toho všimla, ji však oslovil až o dva roky později na palubě vládního speciálu cestou na olympiádu do Tokia. Na první pohled prý se jí nezalíbil, byl však mezi ctiteli, věrný své specializaci, nakonec „nejvytrvalejší“ – a to rozhodlo. Když se v Tokiu probojoval do finále běhu na 1500 metrů, šla mu s ostatními čs. gymnastkami fandit. Jeho slavnou bitvu s Novozélanďanem Snellem však moc neprožívala, bylo to jenom chvíli po jejím vítězství v gymnastickém osmiboji a připadala si mrtvá únavou. Na hlasité atletické fandění však nebyla ani později: introvert, jak se ukázalo.
Byl to mimořádný sportovec a mimořádný muž. Na jeho dětství měly největší vliv roky, které prožil s rodiči a sourozenci v Domašově v Jeseníkách, obci v srdci hor, ležící při potoce Bělá. Odložilovi bydleli ve vile na samotě uprostřed lesů, tehdy ještě nepoznamenaných těžbou ani exhalacemi. Josef to měl denně ráno do školy čtyři kilometry a odpoledne zas čtyři nazpátek. V létě to byl jeho první atletický trénink, v zimě lyžařská pohádka.
Více čtěte zde: Čáslavská